Pentru că avem multe de spus!

.

Argint și bronz pentru judoka făgărășeni la „Cupa Temerarul“ de la Sibiu

• În 14 și 15 septembrie, la Sibiu a avut loc Turneul Internațional de Judo – Cupa Temerarul“ la cadeți sub 18 ani și juniori sub 21 de ani.

CSM Făgăraș a participat cu trei sportivi: Paul Broș, categoria 73 kg, sub 18 ani, Matei Bacrău – categoria plus 90 kg sub 18 ani și Anton Bernabei – categoria plus 100 kg sub 21 de ani. În urma desfășurării competiției doi dintre făgărășenii judoka au obținut medaliile de bronz și argint. Este vorba despre Matei Bacrău – locul al III-lea și medalie de bronz și Anton Bernabei – locul al II-lea și medalie de argint.

La această competiție au aprticipat sportivi din 7 țări: Republica Moldova, Ucraina, Ungaria, Austria, Serbia, Bulgaria și România.

Sportivii făgărășeni s-au prezentat foarte bine la această competiție. Paul Broș era mai mic cu doi ani față de limita admisă și a ocupat locul al VII-lea la finalul competiției. Deplasarea a fost făcută pe bani proprii, CSM nu are la acest moment fonduri disponibile pentru competiții“, ne-a declarat Dragoș Vichente, antrenor.

Competiția sportivă de la Sibiu s-a desfășurat pe patru spații de luptă, atât la masculin cât și la feminim. Următoarea competiție de judo la care vor participa judoka făgărășeni va avea loc în perioada 13-15 octombrie – Campionatul național Ne Waza – luptă la sol, ce va avea loc la Turnu Severin., categorie sub 16 ani și categorie sub 14 ani.