Americanii de rând au donat pentru copiii cu dizabilităţi care fac terapie la Făgăraş


Puţină lume îşi poate imagina viaţa unei familii cu un copil cu cerinţe speciale, care are nevoie de terapie pentru a înţelege viaţa şi pentru a fi acceptat la fel ca restul copiilor în comunitate. Sunt foarte multe astfel de cazuri în Făgăraş, câteva zeci la număr. De doi ani există în oraşul nostru un centru de terapie în care părinţii îşi pot duce copiii gratuit. 37 de micuţi fac acolo activităţi menite să le îmbunătăţească afecţiunile, iar alţii sunt pe o listă de aşteptare.

Centrul ,,Dicta” funcţioneză pe strada Republicii, lângă clădirea Primăriei, într-un imobil al Protopopiatului Ortodox. Clădirea a fost amenajată iniţial doar la parter pentru a putea găzdui activităţile specifice terapiei, dar pe viitor se doreşte extinderea acestor activităţi şi la etajele I şi II.

Miercuri, 31 iulie, a fost inagurată bucătăria acestui centru, realizată cu sprijinilor militarilor americani de la Centrul Național de Instruire Întrunită „Getica” de la Cincu.

Proiectul a fost finanţat din donaţiile americanilor de rând prin intermediul ONG-ului ,,Spirit of America” şi a fost construit prin munca Forţelor Armate ,,Army National Guard” din statul Virginia de Vest.

La inaugurarea bucătăriei au luat parte: primarul Gheorghe Sucaciu, col. Cătălin Ticulescu – comandant CNIΠ,,Getica” Cincu, militari americani şi români, reprezentantul ONG-ului ,,Spirit of America”, fostul şi actualul protopop al Făgăraşului etc.

col. Cătălin Ticulescu – comandant CILFT Cincu

col. Cătălin Ticulescu – comandant CNIÎ Cincu

Acum doi ani s-a născut ideea acestui centru la Făgăraş

,,Acum doi ani am început o colaborare împreună cu Mitropolia Ardealului şi Asociaţia ,,Dicta”. La vremea respectivă, protopopul Făgăraşului era părintele Marius Corlean, astăzi este preotul Iulian Boac. Această colaborare şi acest proiect s-au născut ca urmare a faptului că am conştientizat că există mulţi copii cu probleme în zona noastră, astfel că Primăria Făgăraş a venit cu partea de finanţare pentru această activitate, Asociaţia ,,Dicta” a venit să presteze efectiv activitatea de terapie, iar Mitropolia a pus clădirea la dispoziţie. Sper ca pe viitor să putem mări numărul de copii, beneficiari ai activităţilor de terapie ce se desfăşoară aici”, a declarat primarul Gheorghe Sucaciu.

 67514461_212907146314004_2304800487506968576_n

7 copii pe lista de aşteptare

,,Acesta este un centru de terapie pentru copiii cu dizabilităţi. Am ajuns la Făgăraş, după ce acum mai bine de doi ani un părinte ne-a adus la cunoştinţă că la Făgăraş sunt mulţi copii cu cerinţe speciale care au nevoie de terapii specifice de recuperare. Am venit atunci la o discuţie cu domnul primar şi am găsit că putem face ceva pentru aceşti copilaşi. Avem 37 de copii care la ora aceasta sunt în terapie, având diverse dizabilităţi: autism, sindrumul ADHD, sindromul Down, tulburări asociate sau boală genetică. Pe lista de aşteptare mai avem alţi 7 copii. Considerăm că necesitatea acestor copii nu este doar de o oră pe zi sau două ore pe săptămână, ci este undeva de două ore zilnic ca să poată să fie cât de cât independenţi. Vrei să îi învăţăm pe copiii cu cerinţe speciale să se gospodărească, adică să îşi facă singuri o mâncare, să îşi pună unt pe felie, să taie o pâine, să-şi facă un ceai… Tocmai pentru aceste activităţi am avut nevoie de o bucătărie. Le mulţumesc tuturor celor care au făcut posibil acest lucru”, a precizat Anca Manciu, preşedinta Asociaţiei ,,Dicta”.

67647124_2120757464884652_1127561500840427520_n

Totul a plecat de la părintele unui copil

,,Eu lucrez în cadrul Ministerului Apărării, la UM 01495 Cincu. Pentru că ştiam că cei de la ,,Dicta” au nevoie de o bucătărie, am încercat să îi ajut şi am început să mă interesez prin Făgăraş, pe la firme şi instituţii. Dar nu am găsit pe nimeni dispus să ne ajute cu mobilier sau altceva. Într-o zi, discutând la serviciu cu un superior al meu, acesta a spus că mă va ajuta. Împreună am mers la comandantul unităţii, i-am expus problema noastră. De acolo de sus, din comandamentul nostru, s-a aprodus apoi toată această mişcare prin care s-a obţinut bucătăria”, a declarat Pantilimon Gheorghe Cătălin, părintele unui copil care face terapie în centrul ,,Dicta”.

Pantilimon Gheorghe Cătălin

Pantilimon Gheorghe Cătălin

Lift pentru etajele I şi II

,,Indiferent că vom avea finanţare de la partea americană sau nu, noi vrem să continuăm investiţiile la acest centru. Vrem să reabilităm etajele I şi II, ca să extindem spaţiul, şi vrem să facem şi un lift. Nu vă ascund, totuşi, faptul că purtăm discuţii cu partenerii americani pentru realizarea acestora. Pe de altă parte, părintele de la care a plecat ajutorul are, la rândul său, o discuţie cu partea americană pentru finanţarea unei camere senzoriale, destinată special copiilor cu autism”, a dat asigurări primarul Sucaciu.

68324795_2315105692152179_3304664136666841088_n

68436856_1991904590914414_1863581653989851136_n

67707613_2873298656077349_5601173159744110592_n




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.