Argint pentru CSM Făgăraș la competiția din Italia


Karatiștii făgărășeni au început anul cu rezultate excelente în Italia. Sportivii de la CSM Făgăraș au revenit acasă cu un rezultat remarcabil de la SKI-Italy Friendship Cup 2026, una dintre primele și cele mai importante competiții internaționale ale sezonului, desfășurată în perioada 22–25 ianuarie 2026 la Palazzetto dello Sport din Bellaria Igea Marina (Rimini, Italia).

Delegația făgărășeană a plecat spre Italia la mijlocul săptămânii trecute, pregătită să își măsoare forțele cu sportivi din 14 țări europene.

Competiția, dedicată în special sportivilor cu centuri negre, a reunit juniori și seniori în probele de kata, kata pe echipe și kumite, fiind totodată un prilej de schimburi tehnice, seminarii și arbitraj între practicanți ai stilului Shotokan.

Medalie de argint pentru echipa de Kata a CSM Făgăraș

Cel mai important rezultat al delegației a fost obținut în proba de Kata pe echipe – Seniori, unde sportivii:

• Ciprian Olaru

• Mîndrean Dănuț

• Cucu Vlad

au reușit să urce pe podium, cucerind medalia de argint după o evoluție foarte solidă în fața unor adversari cu experiență internațională.

 

Evoluții foarte bune și în probele individuale

La Kata individual, au concurat:

• Ciprian Olaru (Senior)

• Mîndrean Dănuț (Senior)

• Cucu Vlad (Junior)

• Tănăsescu Alexia (Junioare)

În probele de Kumite, CSM Făgăraș a fost reprezentat de:

• Galici Anna (Senioare)

• Țepeș Ștefania (Junioare)

• Țepeș Raul (Juniori)

Toți sportivii au avut evoluții apreciate, demonstrând progresul acumulat în perioada intensă de pregătire din această iarnă.

 

Declarația antrenorului Ioan Râmbeț

Antrenorul lotului făgărășean, Ioan Râmbeț, s-a arătat mulțumit de rezultatele obținute:„După o perioadă intensă de pregătire de iarnă, am fost nerăbdători să ne testăm forțele în prima competiție majoră din 2026 și să reprezentăm cu cinste CSM Făgăraș la nivel internațional. Rezultatul la Kata echipe confirmă munca depusă, iar evoluțiile celorlalți sportivi ne dau încredere pentru competițiile care urmează.”

Pentru sportivii CSM Făgăraș, sezonul continuă rapid. Următoarea competiție majoră este Campionatul Național Shotokan, programat în 14–15 februarie, la Râmnicu Vâlcea, unde delegația făgărășeană își propune să confirme forma bună demonstrată în Italia.

 

(CRISTINA CORNILĂ)

 

 

 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.