Caravana Culturală a Romilor, la Făgăraș


Afis FagarasCentrul Naţional de Cultură a Romilor – Romano Kher, instituție publică aflată în subordinea Agenției Naționale pentru Romi, organizează, în parteneriat cu Asociația Partida Romilor Pro-Europa evenimentul “Caravana Culturală a Romilor 2017, ediția a III-a” ce se va desfășura în data de 15 iunie în Făgăraș.

“Caravana Culturală a Romilor 2017, ediția a-III-a” va aduce mai aproape de publicul larg produsele culturale, artistice și educaționale realizate de CNCR-RK: filmul “Ioana. O rugă, o dorință, un vis împlinit” care prezintă povestea de viață a unei tinere de etnie romă, CD-ul bilingv română-romani „Poveștile Copilăriei – Le Paramićă ćhavorimasqe”, cartea de poezii bilingvă română-romani “Romii în lirica lumii” în traducerea lui Marian Nuțu Cîrpaci, revista bilingvă română-romani “Rromano Hamos. Arta culinară în cultura romilor: studiu despre gastronomie în cultura romilor”, realizată de Valentin Muneanu, albumul de artă bilingv română-engleză “Artiști romi în arta contemporană”, și cartea “Nicolae Gheorghe. O viață dedicată romilor”.

De asemenea, în cadrul Caravanei, vor avea loc reprezentații ale piesei de teatru bilingv română-romani pentru copii “Prințul cel obraznic și bătrânul înțelept”, momente muzicale susținute de artiști de etnie romă și o dezbatere cu reprezentanți ai autorităților locale și lideri locali pe tema “Importanța culturii și a identității etnice în dialogul intercultural”.

Programul multianual Caravana Culturală a Romilor a pornit de la necesitatea de a aduce actul de cultură mai aproape de cetățenii români de etnie romă în comunitățile locale, din mediul rural și urban.

Spectacolul cultural va avea loc joi, de la ora 17.00, la Casa Municipală de Cultură Făgăraș. Intrarea este liberă!




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.