Începând de joi, 12 decembrie, Guvernul va alimenta cardurile pentru alimente (tichetele sociale), cu suma de 250 de lei. De acest sprijin vor beneficia aproximativ 2,6 milioane de români, conform Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene.
Ministrul Investițiilor, Adrian Câciu, a dat asigurări că banii vor fi virați la timp, astfel încât beneficiarii să aibăparte de ei până la sărbători.
,,Această măsură reprezintă o dovadă clară a angajamentului Guvernului României de a susţine categoriile vulnerabile, mai ales în contextul actual, când costurile vieţii sunt o provocare pentru mulţi dintre români. Ne asigurăm că sprijinul ajunge la timp şi contribuie la un trai decent pentru cei care au cea mai mare nevoie de el. Până la finalul anului, 2,6 milioane de beneficiari vor primi această nouă tranşă pentru alimente, foarte utilă în perioada sărbătorilor”, a declarat Câciu.
PUBLICITATE
Cine sunt beneficiarii acestor bani
- persoanele cu dizabilităţi (copii şi adulţi) încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri lunare sunt mai mici sau egale cu 2.210 lei;
- familiile cu cel puţin 2 copii în întreţinere, cu venituri lunare pe membru de familie mai mici sau egale cu 675 lei;
- familiile monoparentale, cu venituri lunare realizate pe membru de familie mai mici sau egale cu 675 lei;
- familiile şi persoanele singure care beneficiază de ajutor de incluziune, în conformitate cu prevederile Legii nr. 196/2016 privind venitul minim de incluziune;
- pensionarii sistemului public de pensii, ai caselor de pensii sectoriale şi beneficiarii de drepturi speciale, ale căror venituri lunare sunt mai mici sau egale cu 2.210 lei;
- persoanele fără adăpost, conform legislaţiei în vigoare.