FOTO | Elevii de clasa a XII-a de la Colegiul Național ,,Radu Negru” s-au despărțit de profesori și de băncile liceului într-un cadru festiv


  • Liceenii de la Colegiul Național ,,Radu Negru’’, clasa a XII-a, au trăit un moment unic în viața lor. Aceștia au finalizat cursurile și au participat la festivitatea de premiere. Vizibil emoționați, elevii de clasa a XII-a și-au luat la revedere de la colegi și profesori într-un cadru de poveste.

În curtea Colegiului Național ,,Radu Negru” a fost amenajat un imens cort, acolo unde astăzi a avut loc festivitatea de încheiere a clasei a XII-a.

,,Am început într-un cadru festiv, într-un cadru plin de emoții constructive și o energie pozitivă. Această zi este dedicată absolvenților noștri. Sunt un nucleu de energie, în jurul căruia rezonăm cu toții, deopotrivă părinți și profesori. Generația 2022, ca și cea anterioară, a trăit momente de cumpănă. A supraviețuit unei pandemii, a testat învățământul online și, nu în ultimul rând, este martoră unui dezechilibru mondial. Consider că nimic nu este întâmplător, generația de azi reprezintă o adevărată forță capabilă să schimbe lumea. Sunt elevi cu caractere puternice, care știu ce înseamnă să ieși din zona de confort și care au înțeles că mâine este o zi care nu ne aparține cu certitudine, fiind foarte importantă trăirea. Sunt extrem de bucuroasă că astăzi stăm aici împreună, că ne putem îmbrățișa, că putem sta unii lângă alții, că putem participa la această manifestare fără constrângeri”, a declarat directorul Colegiului Național ,,Radu Negru”, prof. Maria Racu.

Cei mai buni elevi, care au avut pe parcursul celor patru ani de studiu rezultate extrem de apreciate, au fost premiați. Și nu doar cu diplome.

Denisa Suciu

Șefa de promoție a generației 2022 – Colegiul Național Radu Negru este Denisa Suciu, din clasa a XII-a E, cu media celor patru ani 10! Pentru Olimpiada de Științe Șociale, disciplina Sociologie, la etapa județeană -anul 2019 – 2020, obține premiul I, sub îndrumarea prof. Orzea Ioana. La Concursul PsihoPlus obține, în 2021, locul III, la etapa județeană și mențiune la etapa regională, sub îndrumarea aceleiași profesoare. La seiunea de comunicări și referate pentru elevi ,,236 de ani de la martirii Horia și Cloșca” – 2021, sub îndrumarea prof. Streza Ioan, obține un rezultat frumos și eseul apare într-o revistă de specialitate. De asemenea, la simpozionul ,,Cultura noastră, referința noastră” 2019 – 2021, obține mențiune. Iar în acest an, Denisa Suciu obține locul al III-lea, sub îndrumarea prof. Ioana Orzea la același concurs. S-a implicat în proiectul de cercetare a climatului școlar, a avut participare la concursul Speak Out și, de asemenea, activități de voluntariat. Șefa de promoție a primit și un premiu în bani de la o familie stabilită în SUA – Comaniciu, în valoare de 500 dolari.

Paula Butum

Teodora Tărcuță

Ercău Monica

Au mai fost premiați și elevi, care au obținut rezultate excepționale la olimpiade județene și școlare. Este vorba despre Paula Butum – clasa a XII-a, cu media celor patru ani – 9,99, Teodora Tărcuță, clasa a XII-a A și Ercău Monica Ioana, clasa a XII-a..

Eleva Paula Butum a avut dublă calificare la olimpiadele naționale de limba și literatura română și limba franceză în anii 2018 – 2019 și 2020, asta înseamnă că a obținut premiul I la fazele județene ale acestor olimpiade. În 2021 – 2022, a obținut premiul I la faza județeană și s-a calificat la faza națională a Olimpiadei de limba franceză și tot în acest an școlar a obținut locul al III-lea la concursul național Nichita Stănescu, dreptul la Timp.

Eleva Teodora Tărcuță, în anul școlar 2018-2019 obține premiul I la faza județeană a Olimpiadei de religie și se califică la faza națională, fiind coordonată de prof. Filip Daniel. Iar în acest an școlar obține, de asemenea, premiul I la faza județeană și calificarea la faza națională a Olimpiadei de Religie. Cele două eleve obțin și un premiu în bani de la aceeași familie din SUA în valoare de 400 de dolari.

Eleva Ercău Monica Ioana, elevă în clasa a XII-a, a obținut, în anul școlar 2021-2022, mențiune la olimpiada națională de geografie. De asemenea, în anul școlar 2021 – 2022, a obținut mențiune la faza județeană a Olimpiadei de geografie, îndrumată, fiind, de prof. Nicolae Postolache.

După ce vor trece examenul de Bacalaureat, îi așteaptă noi provocări ale vieții, însă tinerii absolvenţi au mari speranțe pentru viitor.

(Alina ROMAN)




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.