O comedie spumoasă, care a fost filmată în Ardeal, a avut lansarea la începutul acestei luni. Se numește ,,Transilvanian Ninja” și este despre doi prieteni trecuți de prima tinerețe care locuiesc într-un sat din județul Sibiu. Viețile lor banale se schimbă într-o zi când intră în conflict cu cei mai temuți oameni ai satului. Ca să se apere încep să ia lecții de ninja.
În film apare și Ștefan Ganea, fiul de 7 ani al soților Claudia și Liviu Ganea din Sâmbăta de Sus.
,,Filmările au avut loc într-un sat de lângă Sibiu în perioada verii, iulie – septembrie. Regia îi aparține lui Alin Panc și Theo Thorn, iar distribuția este una de excepție: Văru’ Săndel, Diana Matei, Puya, Cornel Palade etc. Ne bucurăm nespus că și fiul nostru a putut fi parte din acest frumos proiect. Premierea a avut loc la București, în data de 6 decembrie, iar noi cu Ștefan bineînțeles că am fost acolo. Comedia este foarte frumoasă, le recomand tuturor să meargă la cinema să o vadă”, a declarat Liviu Ganea, tatăl micului actor.
Ștefan are 7 ani și este elev în clasa I la Sâmbăta de Sus. Pe lângă actorie, băiatul mai este pasionat de înot. În secvențele în care a apărut în film, el este însoțit de mama sa Claudia.
(Cristina Cornilă)