O nouă zi de căutări în Munții Făgăraș. Alpinist făgărășean: „Miracol dacă cei doi turiști ar mai fi în viață“


disparutSalvatorii montani i-au căutat și astăzi pe cei doi turiști dispăruți de sâmbătă, 12 noiembrie, în Munții Făgăraș.

A fost trimis de la București un elicopter care a survolat întreaga zonă în care se credea că cei doi ar fi mers, însă fără niciun rezultat.

Mai mulți iubitori ai muntelui, oameni care cunosc foarte bine zona Munților Făgăraș, cred că ar fi un miracol ca cei doi să fi supraviețuit în munți atâtea zile. Mai ales că temperaturile de afară au fost foarte scăzute.

socol-profesorAm luat legătura cu cabanierul de la Valea Sâmbetei, mi-a spus că persoanele respective au trecut sâmbătă, 12 noiembrie, în jurul orei 7 jumătate pe lângă cabană fără să intre. Câinele cabanierului s-a luat după ei. Mi-a spus că în zona cabanei, la altitudinea de 1.600 m ploua, iar sus, spre crească, spre Fereastra Mică și Fereastra Mare era ceață și ningea. Traseul spre Fereastra Mică este închis, iar spre Fereastra Mare este voie, dar trebuie să fii echipat corespunzător și să ții cont de starea vremii. După părerea mea, cei doi turiști trebuiau să intre în cabană și să-și anunțe traseul pe care se duc“, ne-a spus Viorel Socol, un făgărășean cunsocător al muntelui și membru Transmont Făgăraș.

De aceeași părere este și alpinistul făgărășean George Porancia, meteorolog pe Vf. Omu.

alpinist-poranciaSezonul a fost prost ales, mai ales din cauza vremii. Au riscat foarte mult. Traseul de pe Valea Sâmbetei până pe Vf. Moldoveanu este de 6-7 ore. În condițiile astea  de vreme se putea întâmpla orice cu ei. Sunt cazuri speciale în care se poate supraviețui. Nu trebuie să intri în pagină. Asta dacă nu s-au întâmplat alte probleme, cum ar fi avalanșe. Totuși, s-a luminat acum afară, a fost vreme bună, cei doi s-ar fi putut retrage pe o vale, pe o zonă de acces. Ar fi ieșit din comun să mai supraviețuiască în condițiile în care temperaturile au fost scăzute aproape tot timpul“, este de părere George Porancia.

Din cauza vremii nefavorabile, căutările celor doi dispăruți cu elicopterul au fost sistate. Probabil acestea vor continua și mâine.

(A. ROMAN)




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.