Prezența ursului nu a fost confirmată! Unii făgărășeni care au apelat 112 au fost amendați!


În ultimele zile făgărășenii au primit pe telefoanele lor mobile mesaje tip RO-ALERT care anunțau prezența unui urs în diferite zone ale municipiului. Dacă vineri seara acesta ar fi fost văzut pe strada Salcâmului, sâmbătă noaptea animalul se plimba nestingherit pe strada 1 Decembrie, iar duminică seara intra în blocul 6 de pe strada Plopului.

Cu toate că autoritățile au fost prezente în toate aceste locații, animalul era de negăsit.

Tocmai din acest motiv, unii din cei care au sunat la numărul de urgență 112 au fost amendați! Chiar și așa, administrația locală este de părere că animalul ar fi fost, totuși, pe strada Salcâmului, vineri seara.

,,Făgărășenii au primit în ultimele zile, mesaje ro-alert care anunțau prezența urșilor în diferite zone ale orașului. Din fericire, în urma verificărilor reprezentanților AVPS, Poliției, Jandarmeriei, Poliției Locale, prezența animalelor nu s-a confirmat în Făgăraș. Singura zonă prin care s-ar putea să fi trecut un urs, este strada Salcâmului, unde, vineri, 25.10.2019, la sosirea echipajelor, câinii din zonă erau foarte agitați. Cu toate acestea, nimeni nu a văzut ursul. Menționăm că mesajele ro-alert au fost transmise de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență ,,Țara Barsei,, al județului Brașov, în urma unor apeluri la 112 inițiate de făgărășeni. Unii dintre cei care au apelat numărul de urgență au fost chiar amendați pentru informații false”, au transmis autoritățile locale.

 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.