Trei făgărășeni s-au ales cu 6000 lei amendă pentru pescuit in perioadă de prohibiție


Vinerea Mare, prilej de pescuit în perioadă de prohibiție

Ora 04:30 dimineața, Cartier „Tudor Vladimirescu” din Municipiul Făgăraș.
Patrula de jandarmerie, aflată în serviciu în zona respectivă, a depistat trei bărbați care circulau fără documentele prevazute de ordonanțele militare în vigoare.
Sancțiuni aplicate: 2000 lei amendă, pentru fiecare!

La verificarea autoturismului cu care se deplasau cei trei bărbați, jandarmii au descoperit și motivul „plimbării” cu noaptea în cap: o cantitate de peste 40 kg de pește, 600 metri de plase de pescuit monofilament și o barcă gonflabilă cu vâsle.
Pentru această „descoperire” jandarmii le-au întocmit celor trei actele de constatare a unei infracțiuni și au ridicat în vederea confiscării peștele, plasele și barca.

,,Atragem atenția asupra faptului că Ordonanța Militară nr. 8, din 9.04.2020, prin art. 1 permite circulația titularilor autorizațiilor/ permiselor de pescuit comercial în vederea desfășurării activităților și nu permite nicidecum alte activități recreative legate de pescuit!”, au spus jandarmii.
În plus ne aflăm în perioadă de prohibiție pentru pescuit, așa că #stați_acasă!




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.