Ursul în Făgăraș! Ce a declarat primarul Gheorghe Sucaciu cu privire la incident


primar sucaciuPrimarul Gheorghe Sucaciu se declară profund îngrijorat de incidentul petrecut în dimineața de luni, 23 octombrie, pe strada Câmpului! Acesta a postat un mesaj pe o rețea de socializare:

„Un eveniment nefericit a avut loc în această dimineață în Făgăraș. Un urs a atacat, pe o stradă din cartierul Câmpului, o fată de 14 ani care se îndrepta spre școală și un bărbat care a încercat să o salveze pe tânără. Alarmați, oamenii care se aflau în acel moment pe stradă au alertat autoritățile, iar animalul a fugit pe camp. Situația este extrem de gravă. Suntem cu toții îngrijorați și îngroziți de ceea ce s-a întâmplat. Din păcate, în acest moment, potrivit legii, ca primar al orașului nu pot să fac decât să înștiințez Asociația de Vânătoare, Garda de Mediu, Garda Forestieră, Agenția de Mediu. Aceste instituții vor forma o comisie care va face demersurile legale pentru selectarea urșilor periculoși sau relocarea lor“.

Reamintim că un urs a atacat, în această dimineață, două persoane, o fată și un bărbat, pe strada Câmpului. Din fericire, ambii făgărășeni sunt în afara oricărui pericol.




2 thoughts on “Ursul în Făgăraș! Ce a declarat primarul Gheorghe Sucaciu cu privire la incident

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.