BNR pune în circulație noile bancnote


  • Banca Națională a României (BNR) a anunțat punerea în circulație a unei noi emisiuni de bancnote, datate 1 februarie 2026, conform prevederilor Legii nr. 312/2004 privind Statutul BNR. 

Noile bancnote vor fi disponibile în cupiuri de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei și 500 lei. Acestea au imprimată pe avers data de „1 februarie 2026” și poartă semnătura guvernatorului BNR, alături de semnătura noului casier central, Mugur Tolici. Potrivit instituției, toate celelalte elemente grafice, caracteristicile tehnice și elementele de siguranță rămân neschimbate față de bancnotele aflate deja în circulație. BNR precizează că bancnotele din emisiunea 2026 vor fi introduse treptat, în funcție de necesitățile circulației monetare. Acestea vor circula în paralel cu bancnotele existente, fără a afecta valabilitatea acestora.

Reprezentanții Băncii Naționale subliniază că schimbarea are un caracter administrativ și nu implică modificări privind valoarea, designul sau nivelul de securitate al bancnotelor românești.




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.