Comuna Jibert își produce propria energie: centrală fotovoltaică pe aproape 12.000 mp


  • Investiții în infrastructură, energie verde și cultură în comuna Jibert.
  • Primarul Ștefăniță Pîtea anunță proiecte majore în 2026

Ștefăniță Pîtea, primar comuna Jibert

Comuna Jibert are în 2026 mai multe investiții importante în infrastructură, utilități, energie verde, educație și cultură. Administrația locală are proiecte în execuție, dar și investiții aflate în faza de pregătire, toate cu scopul de a crește calitatea vieții locuitorilor. Unul dintre proiectele noi prevede realizarea unei centrale electrice fotovoltaice pentru consumul propriu al UAT Jibert. Investiția are ca obiectiv reducerea costurilor cu energia electrică pentru instituțiile publice din comună. Centrala va fi amplasată pe un teren extravilan aflat în domeniul public al comunei, identificat prin CF nr. 104492 Jibert, cu o suprafață de 11.881 de metri pătrați. Conform documentației tehnice, centrala va avea 340 de panouri fotovoltaice, cu o putere instalată totală de 200,60 kWp. Proiectul include invertoare, trasee electrice subterane, sistem de stocare a energiei, împrejmuire și construcții auxiliare. Specialiștii au stabilit că investiția nu produce un impact semnificativ asupra mediului. Amplasamentul nu afectează monumente istorice, situri arheologice sau arii naturale protejate.

În paralel, administrația locală continuă proiectele de infrastructură rutieră finanțate prin Programul Național de Investiții Anghel Saligny. Proiectul vizează modernizarea străzilor din satele Grânari și Văleni. „Principalele proiecte din acest an, în comuna Jibert, și cele mai importante, sunt pe Anghel Saligny — avem modernizare străduțe în Grânari și Văleni, unde suntem pe ultima sută de metri. Sper că vom semna contractul de finanțare în iulie cel târziu. Trebuie să încheiem și la apă în Văleni și Grânari, avem apă-canalizare în proporție de 90% finalizat. Până la finalul acestui an trebuie finalizat proiectul și făcută recepția”, a declarat Ștefăniță Pîtea, primarul comunei Jibert.

Un alt obiectiv important este finalizarea lucrărilor la rețeaua de apă și canalizare din Văleni și Grânari. Investiția se apropie de final, iar recepția ar urma să aibă loc până la sfârșitul anului. Pe lista proiectelor aflate în pregătire se află și construirea unei baze sportive în satul Dacia, pentru care Primăria a depus documentația la Compania Națională de Investiții. Comuna investește și în zona culturală. Printr-un proiect finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, autoritățile locale organizează mai multe activități dedicate tradițiilor locale. În cadrul proiectului, comuna a înființat un ansamblu folcloric format din tineri și a cumpărat 30 de costume populare.

Avem și un proiect cultural pe AFCN, care se derulează pe mai multe etape. Pe 28 iunie am avut o șezătoare, la care au luat parte mai mulți cetățeni din comună. Am format un ansamblu folcloric, tot cu tineretul din comună. Prin proiect, am achiziționat 30 de costume populare. În 1 și 2 august vom avea un eveniment cultural la Jibert. O zi va fi și cu adunarea sașilor din comuna Jibert”, a mai precizat edilul. Pe lângă aceste investiții, administrația locală are în plan amenajarea unui parc pentru copii. Proiectul a rămas în așteptare până la clarificarea situației juridice a terenului destinat construcției.

Avem multe proiecte de dus mai departe. Vrem să facem și un parc pentru copii. Cu școala din Jibert trebuie să rezolvăm o problemă pe care am întâmpinat-o la noua locație. Sperăm să obținem avizul ISU și să îi dăm drumul până la începutul anului școlar”, a conchis primarul.

Autoritățile încearcă să rezolve și problemele administrative legate de noua locație a școlii din Jibert, astfel încât unitatea să poată funcționa înainte de începerea noului an școlar.

(Alina ROMAN)




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.