„Povestea ghemelor“ de la Bucium


bucium2

Mai multe fete din Bucium au deprins, de câteva luni, o pasiune pentru croșetat. Îndeletnicirea pe care nu multe tinere o mai cunosc, le-a făcut pe copilele din localitate să facă rost de ațe pentru croșetat chiar stricând haine bune, doar pentru a crea ele altele noi.

În localitatea Bucium se întâmplă lucruri tare frumoase de câțiva ani. De 7 ani copiii din localitate sunt implicați în diverse activități educative, care au loc prin intermediul Centrului Cultural „Zestrea Buciumului“. Aici copiii au posibilitatea să învețe de la pictură și fotografie, la teatru, dezvoltare personală, și chiar diverse meșteșuguri. Unul dintre aceste meșteșuguri este și cel al croșetatului, pentru care au prins o pasiune în urmă cu câteva luni și de atunci pur și simplu nu mai vor să mai lase croșeta din mână.

Şi-au dat drumul parcă dintr-o dată şi le vedeam că nu se pot opri. Umblau mereu cu lucrul de mână în buzunar, în ghiozdan. Vedeam adesea cum atârnă aţele după ele şi asta e o imagine care mi-a rămas întipărită în suflet. Rar vezi asemenea entuziasm şi seriozitate de lucru la copiii generaţiilor de azi, captate excesiv de tehnologie“, povestește Natalia Corlean, coordonatoarea Centrului Cultural „Zestrea Buciumului“. Problema cea mai mare a fetelor era că nu aveau ață de lucru. Primul gând al Nataliei a fost să scotocească ea după gheme uitate prin unghere la părinții ei acasă.

M-am gândit să mă duc la casa părinţilor mei şi să scotocesc după ghemele rămase din perioada în care aveam eu timp să lucrez, adică de prin liceu. Am pus-o pe mama să adune tot ce găseşte, ca să le aduc fetelor“. În același timp a pus o poză pe un site de socializare cu ghemele adunate de ea și povestea fetelor din sat, poză care a fost imediat văzută de mai multă lume. „Așa se face că am primit mai multe pachete cu aţe de toate felurile, croşete şi andrele. M-am bucurat enorm, pentru că unele dintre fete începuseră chiar să strice pulovere bune ca să facă rost de aţă! Ne-a impresionat mult dragostea celor care ne-au trimis gheme. Fetele au fost atât de bucuroase când am deschis pachetele! Un dar impresionant a fost acela al unei doamne de 81 de ani din Braşov, Elena Zaharescu, care ne-a trimis trei cutii cu ceva ce aş putea numi „moştenirea” ei. Am vorbit ulterior cu ea la telefon şi fetele i-au mulţumit. Ne-a spus că a lucrat mult de-a lungul anilor, dar acum nu are cui să predea ştafeta. A auzit de noi şi ne-a făcut cumva legatarii testamentului ei meşteşugăresc; ne-a trimis tot felul de aţe, croşete, gherghefe, modele, ace. Suntem tare mândre că ne-a găsit vrednice de o asemenea încredinţare şi nădăjduim să putem lucra în continuare la dezvoltarea acestor abilităţi minunate ale copiilor“.

Căciuli și veste pentru frații mai mici

Atelierul de dichiseală, așa cum îl numesc cei de la Zestrea Buciumului, este coordonat de Veronica Tismănar, foarte pricepută şi la croşetat. Tinerele din sat au început cu lucruri simple, şi-au făcut trăistuţe, huse la telefoane, iar acum lucrează şi la lucruşoare mai complicate: căciuli şi veste pentru fraţii mai mici, fuste şi chiar rochii. „Ne bucurăm tare mult că fetele au această pasiune și încercăm pe cât putem să le oferim ațe de lucru. Şi apreciem cu multă recunoştinţă faptul că mai multe persoane au apreciat această pasiune a lor şi ne-au trimis gheme“, a mai spus Natalia Corlean.

Anul acesta la Zestrea Buciumului sunt 40 de copii şi tineri înscrişi, toţi din sat. Au între 5 şi 16 ani, iar cei mari fac şi voluntariat, adică au propriile lor ateliere în care lucrează cu cei mai mici. În total anul acesta coordonatorii Centrului au putut să le ofere zece ateliere, coordonate de Natalia Corlean, dar și de părintele Marius Corlean şi de câţiva oameni cu inimă mare din sat. Astfel, copiii au ateliere de meşteşuguri, dichiseală, pictură, educaţie prin patrimoniu, fotografie, gătit, biciclit, teatru, dezvoltare personală pentru tineri şi altele. „Desigur şi Hristos împărtăşit copiilor, în care vorbim activ şi creativ despre Dumnezeu“, amintește Natalia.

Toate activităţile de la Centru sunt gratuite pentru copii şi se bazează pe voluntariatul adulţilor care vor să dăruiască şi celor mai mici din experienţa lor. Centrul cultural Zestrea Buciumului este un proiect al parohiei ortodoxe din sat. Pe lângă activităţile cu copiii, aici mai există şi un atelier în care femeile din sat fac lucru de mână, dar şi un cor de adulţi un unul de copii.

(Alina ROMAN)

 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.