A fost desemnat supervizorul pentru lotul 2 al autostrăzii Sibiu – Făgăraș


  • Compania TECNIC Consulting Engineering România a câștigat licitația pentru supervizarea lucrărilor pe lotul 2 al autostrăzii Sibiu – Făgăraș.
  • Contractul are o valoare de peste 40 de milioane de lei fără TVA și vizează monitorizarea proiectării, execuției și perioadei de garanție a lucrărilor.

TECNIC Consulting Engineering România a fost desemnată câștigătoarea contractului pentru supervizarea lucrărilor pe lotul 2 al autostrăzii Sibiu – Făgăraș, ultimul contract de acest tip rămas de atribuit pe acest proiect major de infrastructură. Valoarea contractului pentru serviciile de supervizare este de 40,16 milioane de lei fără TVA, potrivit datelor publicate pe site-ul licitatiapublica.ro, spun colegii de la turnulsfatului.ro.

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a lansat licitația pentru acest contract încă din aprilie 2023, însă procedura a fost întârziată din cauza contestațiilor. Inițial, contractul era estimat la o valoare de până la 57 de milioane de lei.

Lotul 2 al autostrăzii, cuprins între Avrig/Mârșa și Arpașu de Jos, are o lungime de aproximativ 20 de kilometri. Pe traseu vor fi construite 25 de poduri și viaducte, cele mai lungi fiind:

  • podul peste râul Avrig și DJ105F – 420 metri
  • viaductul peste Valea Dincota – 403 metri.

Potrivit documentației din SEAP, consultantul va avea rolul de supervizor pe toată durata proiectului. Acesta va urmări respectarea obligațiilor contractuale de către antreprenor, inclusiv în ceea ce privește durata, calitatea, cantitatea și costurile lucrărilor, dar și utilizarea corectă a fondurilor.

Serviciile de supervizare acoperă atât perioada de proiectare și execuție, cât și perioada de garanție a lucrărilor, când vor fi realizate verificări, audituri și inspecții tehnice.

Pentru celelalte trei tronsoane ale autostrăzii, contractele de supervizare au depășit 160 de milioane de lei, iar împreună cu lotul 2 suma totală ajunge la aproximativ 200 de milioane de lei.

Specialiști din domeniul construcțiilor spun însă că suma este justificată, având în vedere complexitatea proiectului și faptul că serviciile includ și monitorizarea în perioada de garanție.

Contractul pentru proiectarea și execuția lotului 2 a fost câștigat de asocierea turcă Makyol – Mapa, aceiași constructori care vor realiza și celelalte tronsoane ale autostrăzii.

Autostrada Sibiu – Făgăraș va avea 68 de kilometri, la care se adaugă aproximativ 5 kilometri de drum de legătură. Proiectul este împărțit în patru loturi, iar durata totală de realizare este estimată la 48 de luni:

  • 12 luni pentru proiectare
  • 36 de luni pentru execuție.

Valoarea totală a investiției este estimată la aproape 7 miliarde de lei. Autostrada reprezintă prima secțiune a viitoarei legături rutiere rapide dintre Sibiu și Brașov.




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.