Două cabaline lăsate libere pe străzile din Făgăraș au fost ridicate de Poliția Locală. „Pun în pericol siguranța persoanelor”


  • Poliția Locală Făgăraș a intervenit, miercuri, pentru ridicarea a două cabaline aflate pe domeniul public, după o sesizare telefonică primită de la un cetățean.

Potrivit autorităților, animalele se aflau pe străzile municipiului fără supraveghere și reprezentau un risc atât pentru pietoni, cât și pentru trafic. Intervenția a avut loc în baza prevederilor HCL nr. 251/2025, care stabilește măsurile pentru protecția animalelor aflate în pericol sau care pot pune în pericol persoane și bunuri.

Animalele se deplasau necontrolat, punând în pericol siguranța persoanelor, precum și desfășurarea în condiții normale a traficului rutier”, au transmis reprezentanții Poliției Locale Făgăraș.

Cele două cabaline au fost ridicate și transportate într-un adăpost special contractat de Primăria Municipiului Făgăraș. Reprezentanții instituției atrag atenția proprietarilor asupra obligației de a-și supraveghea animalele, pentru a evita astfel de situații și eventuale sancțiuni.

Proprietarul își poate recupera animalele în baza prevederilor legale, însă doar după ce face dovada că acestea îi aparțin și achită toate costurile aferente capturării, transportului, îngrijirii și eventualelor intervenții veterinare, precum și sancțiunea contravențională aplicată.




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.