Fă o faptă bună: donează 8 ore peste program pentru o cauză nobilă!


 

fundatieFundația Comunitară Țara Făgărașului, împreună cu Asociația pentru Valorizarea Educației (AVE), Grupul de Inițiativă al Festivalului pentru Tineri Evadarea în Artă, Asociația Sătească Șona Noastră (ASSN) și Asociația pentru Participare Cetățenească (APPC) organizează o întâlnire de lucru între profesioniști din diferite domenii și ONG-uri.

În acest sens, se va organiza o zi de lucru după program pentru profesioniști din diferite domenii de activitate.

Te vom ruga să donezi 8 ore făcând ceea ce știi mai bine, să oferi ceea ce ai mai de valoare – experiența ta profesională – pentru o cauză din comunitatea din Țara Făgărașului. Evenimentul este o întâlnire de lucru între profesioniști din diferite domenii și ONG-uri care necesită sprijin și consiliere profesională pentru o mai bună desfășurare a activităților, creșterea capacității organizației sau adresarea unor probleme stringente. Cinci echipe de profesioniști se adună și lucrează pentru adresarea problemelor propuse de către organizațiile înscrise în proiect.
Echipele au parte de atmosferă plăcută și mâncare bună ca recompensă pentru munca lor și cazare pt cei care nu sunt din Făgăraș.
Avem un buget limitat pentru decontarea cheltuielilor de transport și de aceea te rugăm să ne scrii în acest sens la adresa iulia.tataru@fundatiactf.ro
Evenimentul durează de la ora 11 dimineața până seara, la ora 20, iar locul de desfășurare va fi comunicat cât de curând.
Proiectele pe care le-am selectat să primească munca profesioniștilor vin de la Fundația Comunitară Țara Făgărașului, Asociația pentru Valorizarea Educației (AVE), Grupul de Inițiativă al Festivalului pentru Tineri Evadarea în Artă, Asociația Sătească Șona Noastră (ASSN) și Asociația pentru Participare Cetățenească (APPC). Aceste organizații și-au formulat deja temele de discuție și analiză în scurte descrieri“, se arată într-un comunicat al Fundației Comunitare Țara Făgărașului.

Astfel, cei care doriți să vă donați din timpul vostru liber, veți încerca să rezolvați temele propuse, în cele 8 ore disponibile ale evenimentului.

 De ce ore 8 peste program pentru o cauză bună?
 „Suntem de părere că niciodată nu poți fi prea generos. Doar că, în loc să vă cerem bani, vă cerem să contribuiți, în cursul unei zile, cu experiența voastră profesională. Împreună, veți găsi soluții la problemele identificate de către organizațiile participante și veti gândi împreună cu acestea planuri de gestionare, marketing, financiare etc., cât și pași concreți de acțiune în vederea atingerii obiectivelor curente ale organizațiilor.
Îți dăm posibilitatea ca, în 8 ore, să faci o faptă bună și să contribui în comunitate“.
Cei care doresc să participle la acest eveniment, sunt invitați să completeze un formular disponibil AICI, până la data de 15 august.

Workshop-ul va avea loc sâmbătă, 20 august.




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.