Făgăraşul s-a alăturat protestelor


Transportatorii locali şi fermierii s-au organizat în această seară şi au ieşit la proteste. Ei se află în acest moment la ieşirea din Făgăraş, pe Drumul Naţional 1, în apropierea staţiei Rompetrol.

La nivel naţional, aceasta este a şasea zi de proteste. La periferia marilor oraşe atmosfera este tensionată de aproape o săptămână. La Făgăraş, protestatarii s-au alăturat astăzi colegilor din ţară.

La nivelul ţării, mii de de camioane și tractoare sunt scoase în stradă și paralizează intrările în marile orașe. Astăzi au fost organizate proteste în 20 de judeţe din ţară.

Premierul Marcel Ciolacu a discutat luni dimineață cu miniştrii de la Interne, Transporturi, Agricultură și Finanțe.

„Negociem în continuare cu bună-credință cu protestatarii. Avem o totală disponibilitate la dialog, totul până la măsurile privind reducerea evaziunii fiscale. Aceasta este linia roșie peste care nu putem trece. (…) Am cerut urgentarea elaborării actelor normative care să rezolve problemele semnalate de fermieri și transportatori”, a spus Ciolacu în urma discuțiilor, conform unui comunicat al Guvernului.

Cu privire la intrarea cerealelor ucrainene în România, Guvernul spune că, în urma verificărilor, din octombrie 2023 până în prezent „nu au intrat cereale ucrainene pe piața internă din România, fiind vorba doar despre tranzit către Portul Constanța, de unde mărfurile au plecat la export”.

În plus, făina și zahărul din Ucraina vor putea fi importate de la începutul acestui an în Uniunea Europeană doar pe bază de licență, așa cum se întâmpla până acum cu cerealele.




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.