FOTO / Inteligența Artificială, în centrul simpozionului de la Colegiul Național „Radu Negru”. Dezbatere despre arta creată de inteligența artificială și moment special al trupei de teatru


  • Inteligența artificială a fost tema centrală a ediției a VIII-a a simpozionului „Cultura noastră, referința noastră”, organizat marți, 31 martie, la Colegiul Național „Radu Negru” din Făgăraș, unde elevii au analizat relația dintre tradiție și noile tehnologii.

Evenimentul a început la ora 09.30, în sala de festivități, într-un cadru solemn. Imnul național și cântecele patriotice au fost ascultate în picioare de toți participanții. Tema din acest an, „Cultura, între tradiție și inteligență artificială”, a adus în prim-plan provocările și limitele noilor tehnologii în domeniul artistic și cultural. Programul a inclus 9 ateliere dedicate disciplinelor umaniste, dar și momente speciale care au atras interesul elevilor.

Un punct de atracție a fost dezbaterea organizată sub forma unui „meci”, pe moțiunea „Acest parlament ar interzice arta creată de IA”, unde participanții au argumentat atât pentru, cât și împotriva utilizării inteligenței artificiale în creația artistică.

Este cea de-a opta ediție a evenimentului «Cultura noastră, referința noastră». Este un eveniment care an de an devine din ce în ce mai interesant și atractiv pentru elevi. Unică este tema de astăzi, o temă pe care elevii au apreciat-o și au rezonat cu ea. Este «Cultura, între tradiție și inteligență artificială». Avem 9 ateliere, care vizează disciplinele umaniste. Anul acesta avem și un atelier susținut de Vasile Tabără. Ce este inedit, avem o formă de meci, dezbatere, care vizează moțiunea «Acest parlament ar interzice arta creată de IA». Trupa de teatru Perspective prezintă o versiune între ie și IA, adică acel fir roșu care nu se vede. De asemenea, avem și o interpretare artistică și avem expuse și lucrările lui David Dumitrescu, tocmai pentru a cuantifica această idee: când elevii sunt stimulați, se desăvârșesc și prind contururi minunate”, a declarat prof. Maria Racu, directorul Colegiului Național „Radu Negru”.

Un alt moment important a fost piesa de teatru susținută de trupa „Perspective” a colegiului, care a propus o abordare originală a evoluției poeziei românești, în contrast cu inteligența artificială.

Trupa de teatru Perspective a Colegiului Național «Radu Negru» a încercat să aducă un moment foarte important al literaturii române, anume o istorie evolutivă a poeziei românești. Plecând de la primele forme de poezie populară și ajungând până la scriitorul contemporan Radu Vancu, trecând prin Eminescu, Blaga și alți mari poeți români. Și culminând cu inteligența artificială, care nu poate reproduce nicicum cuvântul «dor». Are un mic blocaj, pe care doar lingviștii și oamenii de literatură pot să îl deblocheze”, a declarat profesorul de teatru Vladimir Vărzaru.

Simpozionul „Cultura noastră, referința noastră” a ajuns la a opta ediție și are ca scop promovarea valorilor tradiționale și apropierea elevilor de cultură.

(Alina ROMAN)




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.