Pentru că avem multe de spus!

.

Judokanii făgărășeni s-au impus în ungurime

Clubul Sportiv Municipal Făgăraș a participat la Cupa ,,Tanczos Gaal Jozsef” de la Miercurea Ciuc, sâmbătă, 26 mai 2018. judo

Competiţia de judo a ajuns anul acesta la a XIII-a ediţie. S-a desfășurat în sala de sport a Colegiului Naţional „Marton Aron” din Miercurea Ciuc și a adunat în jur de 400 de participanți din: Focşani, Drobeta-Turnu Severin, Râmnicu Vâlcea, Piteşti, Cluj-Napoca, Satu Mare, Bistriţa, Făgăraș, dar şi din Miercurea Ciuc.

,,Competiția a fost organizată pentru trei categorii de vârstă: U 13, U 15 şi U 18. CSM Făgăraș a participat cu 7 sportivi și a obținut 5 medali și un loc V. BACRAU MATEI a luat medalia de argint la categoria 73 kg, U 15; BERNABEI ANTON a obținut medalie de aur la categoria +90 kg, U18; CĂIAN IOAN a luat medalie de aur la categoria 60 kg, U18; BROS PAUL a obținut o medalie de bronz la categoria 66 kg, U 15; HACIBEKTASOGLU AHMET a obținut medalie de argint la categoria 60 kg U 13. De asemenea, au mai luat parte CĂIAN EUGEN, care a obținut un loc V la categoria 42 kg, U 13 și TRÂMBIȚAȘ ADRIAN, care, din păcate, de data aceasta a pierdut și nu a fost tras în recalificări”, a precizat antrenorul copiilor, Dragoș Ioan Vichente.

La această competiție organizată în memoria lui Tanczos Gaal Jozsef, antrenorul de la CSM Făgăraș a mai participat o dată cu elevii de-ai săi și în trecut, așa încât participarea de astăzi nu este o premieră. Organizarea memorialului în acest an se suprapune cu aniversarea a 50 de ani de judo în Miercurea Ciuc, părintele sportului pe aceste meleaguri fiind tocmai Tanczos Gaal Jozsef.