Mai multe farmacii Sensiblu din Brașov au fost închise după ce o farmacistă a fost infectată cu coronavirus


Mai multe farmacii din Brașov din lanțul Sensiblu au fost închise pentru dezinfecție, iar angajatele au fost trimise acasă în autoizolare, după ce o farmacistă, angajată a companiei, a fost testată pozitiv pentru Covid-19.

Potrivit unor surse oficiale din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, farmacista este contact direct al „pacientului 1”, brașoveanul de 44 de ani venit din Boston, scrie bizbrasov.ro.

De altfel, pe grupul de Facebook „Coronavirus Brașov UPDATE” a apărut această informație încă de aseară.

 

Potrivit brasovmetropolitan.ro, farmacista se afla în concediu medical, însă a fost o singură zi la farmacia respectivă și a stat 10 minute.

Se pare că farmacista ar fi luat virusul de la pacientul întors din Boston.

Femeia a fost internată imediat la Spitalul de Boli Infecțioase din Brașov.

Ieri au fost dezinfectate toate farmaciile ex-Sensiblu (actual Dr. Max), din municipiul Braşov, iar de astăzi a fost sistată activitatea.

 

Foto deschidere: digi24.ro




 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.