Municipiul Făgăraș garantează datoriile SALCO SERV către FIN-ECO. Garanția ajunge la aproape 2,8 milioane de lei


  • Consiliul Local Făgăraș a aprobat, în ședința de joi, 27 august, acordarea unei fideiusiuni prin care municipiul garantează obligațiile de plată ale SALCO SERV către FIN-ECO.
  • Valoarea maximă a garanției este de 2.779.727,02 lei, sumă care reprezintă datoriile acumulate de operatorul de salubritate pentru utilizarea depozitului de deșeuri și pentru serviciile de sortare a deșeurilor reciclabile.

Decizia Consiliului Local vine în contextul în care SALCO SERV are obligații financiare față de FIN-ECO, în baza contractelor încheiate pentru depozitarea deșeurilor și sortarea materialelor reciclabile. Prin hotărârea adoptată, Municipiul Făgăraș devine garant pentru aceste obligații, însă fideiusiunea este limitată la suma de 2.779.727,02 lei. Garanția nu include eventuale penalități, dobânzi sau alte accesorii care ar putea apărea după încheierea contractului. Datoria va fi achitată în tranșe lunare de 130.000 de lei, conform condițiilor stabilite în contractul de fideiusiune.

Primarul municipiului Făgăraș, Gheorghe Sucaciu, explică faptul că mecanismul urmărește să asigure continuitatea serviciului de salubrizare și să ofere FIN-ECO o garanție pentru plata serviciilor furnizate către SALCO SERV. „Prin acest contract, operatorul de depozitare își ia o garanție că societatea de salubritate din Municipiul Făgăraș are un garant pentru a-i plăti depozitarea, pentru că într-o perioadă trecută s-a întâmplat ca societatea să aibă datorii către operatorul de depozitare. Atunci, noi venim cu acest contract ca toate prestările de servicii pe care le face Salco pe domeniul public, de exemplu măturat stradal, iar banii pe care noi trebuie să-i plătim către Salco îi plătim direct la Fin-Eco”, a declarat Gheorghe Sucaciu.

Edilul spune că această soluție arată, în același timp, că Primăria Făgăraș își achită obligațiile financiare către operatorul de salubritate. „Ceea ce înseamnă și se demonstrează că Primăria nu are datorii la salubritate, așa cum au spus alții în trecut. Primăria vine și își ajută”, a mai declarat primarul.

Potrivit hotărârii adoptate de Consiliul Local, garanția poate fi executată doar prin intermediul creanțelor certe, lichide și exigibile pe care Municipiul Făgăraș le are față de SALCO SERV. Cu alte cuvinte, sumele pe care municipalitatea trebuie să le achite operatorului pentru serviciile prestate pot fi direcționate către FIN-ECO, în contul datoriei garantate. Documentele care au stat la baza proiectului precizează că această soluție nu presupune constituirea unor obligații suplimentare de plată din bugetul local, ci folosirea sumelor datorate de municipiu către SALCO SERV pentru stingerea obligațiilor garantate.

Municipalitatea consideră că măsura este necesară pentru menținerea serviciului public de salubrizare în municipiu și pentru păstrarea relației contractuale dintre SALCO SERV și FIN-ECO.

(Alina ROMAN)




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.