Regia Publică Locală Ocolul Silvic „Pădurile Șincii” a scos la vânzare brazi naturali


Sărbătorile de iarnă se apropie cu pași repezi, iar atmosfera magică de Crăciun începe cu alegerea bradului perfect. Regia Publică Locală Ocolul Silvic „Pădurile Șincii” anunță deschiderea punctului de vânzare a brazilor naturali la sediul ocolului silvic din Șercaia, unde iubitorii tradițiilor autentice pot găsi brazi sănătoși, crescuți local și cu o coroană bogată.

Oferta este variată, astfel încât fiecare familie să își poată găsi bradul dorit. Sunt disponibili brazi cu înălțimi cuprinse între 1,5 și 4 metri, potriviți atât pentru apartamente sau case, cât și pentru instituții, firme sau spații largi. Prețurile pornesc de la 40 de lei/bucata, în funcție de mărime și de aspectul fiecărui exemplar.

Reprezentanții RPL Ocolul Silvic „Pădurile Șincii” subliniază că toți brazii provin din culturi special destinate acestui scop, fiind crescuți responsabil, astfel încât tradiția împodobirii bradului să nu afecteze fondul forestier.

,,Avem culturi specializate pentru brazii de Crăciun, respectiv două pepinere care au împreună aproape un hectar și care se află pe Valea Strâmbei, de pe raza comunei Șinca. Brazii scoși acum la vânzare au între 7 și 9 ani vechime. Îi vindem puțin peste prețul de producție, pentru a fi accesibili oricui”, a declarat ing. Nicolae Ghircoiaș, șeful ocolului silvic.

 

 

Potrivit sursei citate, pot cumpăra brazi de Crăciun toți cei interesați, chiar dacă nu locuiesc în aria pe care o acoperă acest ocol silvic.

Locație: Șercaia – sediul Ocolului Silvic

Program:

  • Luni–Joi: 08:00 – 16:00
  • Vineri: 08:00 – 14:00

Telefon informații: 0757 098 698

 

 

(CRISTINA CORNILĂ)

 

 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.