Reîntâlnire emoționantă după aproape 35 de ani


 

13692233_1171478276249596_497992852_o
Deși sunt o familie numeroasă, mulți dintre ei nu s-au văzut de mai bine de 35 de ani. Însă anul acesta au decis să se reunească la căminul cultural din localitatea Iași și să depene amintiri.

Simona Boeriu (Gușeilă) a avut această idee, să ne reîntâlnim cu toții, părinți, veri și verișori primari, nepoți. La începutul acestui an a postat o poză pe facebook în care era curtea noastră părintească din Iași și ne întreba dacă recunoaștem locația. Apoi a pus o altă poză cu părinții, frații și așa am tot vorbit până a început ca ideea reîntâlnirii cu toții să prindă contur“, povestește Simona Brescan (Gușeilă). Într-o curte din Iași au crescut patru frați. „Era tatăl meu, care a murit, apoi mătușa Oara, acum ea locuiește în Agnita, unchiul Mircea, care este pe curtea părintească acum, și mătușa Felicia, care locuiește tot în satul Iași. Fiecare dintre ei au câte 3-4 copii care, la rândul lor au copii și unii din nepoți au, la rândul lor, alți copii. Eu mai am încă două surori, ambele, la fel ca mine, stabilite în America. Cea mai mică, Sanda, n-a mai venit acasă de 34 de ani și sincer, nici anul acesta nu vroia să revină. Dar Simona, verișoara mea, a avut o idee genială, de a ne revedea cu toții, și doar așa am putut-o convinge și pe Sanda să vină acasă. Copiii ei nici nu cunosc România, așa că de abia așteptăm să vedem tot felul de reacții. Și eu am venit din America de câteva săptămâni să organizăm, noi două Simonele, întâlnirea“, ne mai povestește Simona Brescan. Fiecare dintre ei și-a făcut un rost în viață. Unii au ales să emigreze, alții să se stabilească în alte orașe din țară. Dar niciunul nu a uitat casa părintească, bunicii de care îi leagă atât de multe amintiri, verișorii cu care se jucau cât era ziua de lungă.

Ne e ta13694307_1171478366249587_691628183_ore dor unii de alții, de aceea am și avut această idee. Știi cine se va reuni? Clanul Gușeilă! Suntem atât de mulți și atât de împrăștiați, încât va trebui să se și recunoaștem. Cu siguranță va fi o întâlnire emoționantă și de abia o așteptăm“, ne-a spus și Simona Boeriu.

Întrunirea are loc pe 31 iulie, prima dată în curtea părintească și de acolo se va merge la biserica din sat, la mormântul bunicilor Maria și Emilian Gușeilă. Iar apoi se va merge la căminul cultural din satul Iași. Peste 60 de persoane din marea familie sunt așteptate.

(A. ROMAN)

 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.