A treia urcare pe podium, vara aceasta, pentru Emil Ercsei

Abia ce a câștigat locul II la concursul ,,Movilele Blăjelului”, de la Mediaș, în luna iunie! Apoi a urmat, în luna iulie, ,,Guduc MTB”, din județul Harghita, unde de asemenea Emil a obținut un meritat loc II.

Sâmbătă, Emil a ajuns iar pe podium. De data aceasta, pe primul loc, la categoria sa de vârstă, la ,,Teleferic Challenge” din Poiana Brașov.

,,De data aceasta am reușit să obțin locul 1 la categoria de vârstă și locul 4 la general, în Poiana Brașov, la ,,Teleferic Challenge”, o competiție plină de voie bună, oameni și trasee faine. Eu am participat la cursa medie de 40 km, o cursă prin pădure cu coborâri fantastice. Am concurat cu alți sportivi de la categoria 17-18 ani, iar în total au fost 108 cicliști înscriși în competiție. Ca timp, am realizat traseul în 1:49:28. Pot spune că a fost de dificultate medie, au fost porțiuni cu pietre ascuțite și noroi lunecos, dar până la urmă despre asta eeste mountain bike, contează să joci fairplay. Din Făgăraș am fost 4 sportivi”, a spus Emil Ercsei.

Emil Ercsei, în vârstă de 17 ani, este legitimat la clubul ACS Next Sports din Mediaș.