Astăzi, făgărășenii sunt invitați la o serie de activități culturale, educative, recreative pe malurile Oltului – Făgăraș Însuflețit!


Astăzi, 14 iulie, făgărășenii sunt invitați să se bucure de frumusețea râului care le traversează orașul! O serie de activități culturale, educative, de creație, recreative și sportive vor avea loc pe malul Oltului, cu scopul de a ilustra cum ar putea râul să devină mai prezent în viața lor și de a transforma, în timp, zona într-un ecosistem viu, generator de activități urbane.

Malul Oltului este unul dintre locurile cu care Făgăraș se identifică. Zona este foarte iubită de locuitori, cu potențial turistic și de petrecere a timpului liber, dar este insuficient valorificată în prezent. După ce, în urmă cu o lună, curtea Sinagogii din oraș a prins viață printr-un alt eveniment dedicat, acum se pune pe hartă acest spațiu valoros, printr-o activare care scoate la lumină bogăția naturală din jurul râului și aduce comunitatea împreună, în mijlocul naturii.

Programul evenimentului:

  • 17.30 Atelier de bărcuțe de hârtie și pictură pentru copii, Adelina Iancu
    ● 17.30 Atelier de imprimare fotografică prin tehnica cianotipiei, Asociația Renascendis
    ● 18.30 – 20.30 Povești despre Olt: Atelier de visual storytelling, Maria Năstase, Una Jojovic, echipa SPACE
    ● 19.30 – 20.30 Clasă de sport „Live in movement”, Adrian Manea
    ● 20.00 Plutind … pe Olt. Povestiri despre Olt, oameni și hrană, Dana Graură (Casa Terra)
    ● 21.00 Olt Wisdom: Invitație la reflecție în mișcare, Ana Marica, @Home in Făgăraș, echipa SPACE

Pe tot parcursul evenimentului (17.30 – 22.00):
● Spațiu de joacă pentru copii, Adelina Iancu
● Creaturile mistice ale Oltului: Atelier de papier-mâché (interactiv), Valentin Schmehl, Germania, echipa SPACE (ENG/RO)
● Expoziție de fotografie „Râul, orașul și noi”, Asociația Renascendis
● Atelier de construcție interactivă: Spații plutitoare – mingea tensegrity (atelier interactiv), Ivo Krug, Germania/Albania, echipa SPACE (ENG/RO)
● Picnic comunitar. Noi pregătim locul, voi aduceți ce doriți pentru picnic

Accesul la oricare dintre activități este gratuit.

Locația: după pod, pe partea dreaptă cum vii dinspre oraș.




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.