Casele de marcat electronice fiscale pot fi conectate la ANAF. Soluția pentru făgărășeni – BLU CONECT!


  • Procedura de conectare a caselor de marcat electronice fiscale la serverele ANAF a început! Agenții economici mari au termen până pe 30 iunie 2021, iar contribuabilii mici și mijlocii – până în 30 noiembrie 2021. Cei care vor achiziționa case de marcat după 1 decembrie 2021, se vor conecta la data instalării.

Radu Albu, BLU CONECT FĂGĂRAȘ

La finalul lunii martie a început  procedura de conectare a aparatelor de marcat electronice fiscale la sistemul informatic al MF – ANAF. Operatorii economici care dețin aparate de marcat electronice fiscale instalate în zone deservite de rețele de comunicații au obligația să întreprindă demersurile necesare pentru conectarea acestora la sistemul informatic al MF-ANAF.

Termenele limită de conectare pentru aparatele de marcat electronice fiscale sunt:

  • 30.06.2021, pentru aparatele de marcat electronice fiscale deținute de operatorii economici încadrați în categoria marilor contribuabili;
  • 30.11.2021, pentru aparatele de marcat electronice fiscale deținute de operatorii economici încadrați în categoria contribuabililor mici și mijlocii.

Toate categoriile de contribuabili se pot conecta începând cu 31.03.2021.

Ce pot face antreprenorii făgărășeni? Să apeleze la BLU CONECT

Operațiunile de conectare la server sunt făcute doar de tehnicienii de service autorizați și la solicitarea utilizatorului casei de marcat. Soluția pentru antreprenorii făgărășeni este BLU CONECT!

Firma BLU CONECT SRL, prin administratorul Radu Albu, comercializează Case de Marcat, tehnică de calcul, hardware dedicat domeniului de retail și HORECA, instalează și întreține soluții software, oferă servicii în domeniul aparatelor de marcat electronice fiscale, asigură service și întreținere pentru calculatoare și rețele.

,,Comerciantul va trebui să asigure accesul la internet în locația unde este instalată casa de marcat, în funcție de specificațiile tehnice de conectare la internet ale casei de marcat (GPRS, LAN, Wi-Fi etc.) și de calitatea semnalului operatorului de telecomunicații din zonă. Noi ne ocupăm în această perioadă de operațiunile de conectare la serverul ANAF”, explică Radu Albu, manager BLU CONECT SRL.

Potrivit legislației în vigoare, conectarea implică, în mare, trecerea aparatelor de la regimul de funcționare cu profil 0 la regimul de funcționare cu profil 1. Ce înseamnă, de fapt, acest lucru? Ce va face, de fapt, BLU CONECT?:

  • suplimentul de aviz tehnic și procedura de conectare. Unitățile acreditate pentru comercializare și service au primit de la distribuitorii autorizați o parte din suplimentele de aviz tehnic și procedura de conectare pentru fiecare model de aparat fiscal;
  • descărcarea certificatului PEM. Vor descărca, de pe serverul ANAF, pe un dispozitiv extern de memorare, un certificat digital (un fel de „ștampilă digitală unică” a fiecărei case de marcat) și un fișier XML de configurare, diferite pentru fiecare casă de marcat;
  • programarea intervenției. Vor programa, de comun acord cu utilizatorul casei de marcat (comerciantul), deplasarea la punctul de lucru al servisantului sau al utilizatorului, după caz, pentru operațiunile de conectare;
  • actualizarea de firmware (un soft care asigură comanda și controlul componentelor hardware ale casei de marcat). Vor instala în casa de marcat un nou firmware pentru fiecare model de casă de marcat și, doar unde e cazul, vor trebui să înlocuiască unele componente ale aparatului de marcat;
  • instalarea certificatului PEM. Vor instala certificatul digital descărcat de pe site-ul ANAF în casa de marcat și vor activa profilul de comunicație al aparatului cu serverul ANAF. Se va face trecerea casei de marcat de la modul de lucru offline la modul de lucru online;
  • inițializarea conectării. Vor inițializa conectarea la internet a echipamentului fiscal (instalarea SIM-ului de date și testarea operării sau activarea integrării în rețeaua LAN pentru echipamentele ce au această funcție);
  • testarea conexiunii. Vor testa funcționarea echipamentului fiscal cu serverul ANAF.

,,Utilizatorul casei de marcat va trebui să suporte costurile abonamentului la internet, costurile serviciilor aferente actualizării softului și conectării, deplasarea personalului de service la locul de instalare al casei de marcat, iar, dacă este cazul, costul unor componente hardware”, a mai adăugat Radu Albu.

BLU CONECT și-a început activitatea în anul 2004 ca societate comercială cu răspundere limitată cu capital integral privat românesc, dorind să ofere servicii profesionale în domeniul IT. Debutul în domeniul fiscal a fost în anul 2005, an în care, împreună cu importatorul Rel Computers SRL, societatea făgărășeană a pornit în activitatea de distribuție și service case de marcat. Fiind într-o continuă sete de informație și cunostințe BLU CONECT a crescut de la an de an, iar din 2009 firma este pregătită să satisfacă nevoile de achiziții, instalare și servisare!

BLU CONECT Făgăraș, Str. Tăbăcari, nr. 33

În timp BLU CONECT a reușit să realizeze parteneriate cu cei mai importanți importatori și distribuitori prezenți pe piața românească. Dintre principalii parteneri: Danubius –Exim, GipTronic Service 96, AdPos, Milo-trading 2000, Custom, Zeus Service iar lista poate continua.

IMPORTANT!

Pentru nerespectarea termenelor de conectare (30 iunie pentru marii contribuabili și 30 noiembrie pentru contribuabilii mici și mijlocii), comercianții vor risca o amendă de la 8.000 la 10.000 de lei, așa cum reiese din coroborarea articolelor 3^1, 10 și 11 din OUG 28/1999. Evident, amenda se va aplica și după acele termene, pentru cei care nu fac conectarea în ziua instalării caselor de marcat.

BLU CONECT FĂGĂRAȘ:

Str. Tăbăcari, nr. 33

Telefon: 0723/211427; 0723/242727

Tel. fix: 0268/211427

De luni până vineri, între orele 09.00 – 17.00

www.bluconect.ro

 

(Alina ROMAN)




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.