Fosnic, prilej de sărbătoare în satul Lovnic


În acest sfârșit de săptămână sătenii din Lovnic au petrecut pe cinste. Și asta întrucât la ei în sat s-a organizat Fosnicul,  un obicei care coincide cu Unirea Principatelor. Cântecele patriotice s-au îmbinat cu cele folclorice, s-a dansat și s-a cântat. Evenimentul a avut loc în Căminul cultural din localitate

Comuna Jibert a fost organizator al acestui eveniment.

Comuna Jibert susține continuarea tradițiilor și obiceiurilor locale. Prin Hotărârea de Consiliu Local, în fiecare sat unde oamenii doresc să organizeze acel obicei numit Fosnic, noi ne implicăm și susținem. Primăria susține aceste evenimente prin achitarea ororariilor care revin formațiilor și cântăreților care întrețin atmosfera“, ne-a spus primarul Iancu Boeriu.

Acest obicei, Fosnicul, datează din cele mai vechi timpuri și se organizează în perioada zilei de 24 ianuarie. Obiceiul prevede ca lumea să fie îmbrăcată în costum popular, se cântă și se dansează, oamenii aduc merinde și băutură de acasă. Iar la ora 0.00 cei prezenți dansează Hora Unirii.







Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.