Profesorul Florentin Olteanu a trecut la cele veșnice. Făgărașul își ia rămas-bun de la un promotor al istoriei locale


Comunitatea făgărășeană este în doliu după dispariția profesorului Florentin Olteanu (n. 1 decembrie 1944), fost cadru didactic de istorie și președinte al Fundației Culturale „Negru Vodă”.

De-a lungul carierei, profesorul Olteanu s-a implicat în proiecte culturale și științifice dedicate păstrării memoriei rezistenței anticomuniste din Țara Făgărașului. Din anul 2000, a sprijinit inițiativa creării unui Memorial al Rezistenței Anticomuniste, gândit să funcționeze în cetatea Făgărașului, care între anii 1950–1960 a servit drept închisoare comunistă.

Printre activitățile sale se numără campanii de interviuri de istorie orală, ediții ale Simpozionului Internațional Făgăraș – Sâmbăta de Sus, școli de vară pentru elevi, precum și publicarea unor volume de specialitate, între care monografia „Făgăraș – închisoarea polițiștilor”. În anul 2009, a contribuit la deschiderea expoziției permanente „Remember – Comunizarea Țării Făgărașului”.

Florentin Olteanu va rămâne în memoria făgărășenilor ca un om dedicat istoriei locale și cercetării trecutului recent. Slujba de priveghere are loc astăzi, 9 septembrie, la ora 20:00, la Catedrala Ortodoxă Sf. Ioan Botezătorul. Înmormântarea va fi mâine, 10 septembrie, la ora 12:00, tot la Catedrala Ortodoxă. Iar apoi sicriul cu trupul neînsufleț va fi dus la cimitirul din Ileni.

Dumnezeu să-l odihnească în pace.

(Alina ROMAN)




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.