Proiecte blocate la ședința de Consiliu Local


Şedinţa de Consiliu Local de marți, 31 august, a fost una efervescentă, faţă de alte şedinţe lunare ale Legislativului local. O ședință cu șicane și cu blocări de proiecte de investiții. Votul împoriva acestor proiecte, dat de către unii dintre consilierii locali prezenți, a fost dat, spun ei, pentru ,,lipsa de colaborare dintre Executiv și Legislativ”.

Mai multe puncte de pe ordinea de zi au stârnit discuții aprinse între consilierii locali prezenți la ședința lunii august și au fost respinse. Unul din ele s-a referit la rectificarea bugetului municipiului Făgăraș, proiectul cu numărul 4 de pe ordinea de zi. Aici, primarul Gheorghe Sucaciu a adus mai multe clarificări și amendamente, însă consilierii le-au respins pe motiv că nu au primit informațiile la timp.

,,Patru consilieri PSD, un consilier Pro România, doi consilieri USR și un consilier PNL, având o majoritate din cei prezenți, au blocat toate proiectele puse astăzi pe ordinea de zi. Am avut o rectificare de buget prin care am primit bani de la Agenția Fondului de Mediu pentru acel proiect de închiderea gropii de gunoi. Dacă astăzi au respins bugetul, noi în 5 zile trebuia să plătim banii, însă acum suntem în imposibilitatea să mai facem acest lucru. Iar proiectul închiderea gropii de gunoi se blochează. Acești bani au venit acum două zile, adresa tot acum două zile, iar astăzi am venit cu amendamente, conform legii așa se procedează”, a specificat primarul Gheorghe Sucaciu.

Tot edilul a mai spus că o altă adresă primită luni de la Ministerul Dezvoltării, în care se cerea anumite documentații pentru viitoarea creșă, a putut să fie doar astăzi supusă atenției consilierilor locali. ,, Am mai primit ieri o adresă de la Ministerul Dezvoltării, prin adresa respectivă ni s-a adus la cunoștință să punem anumite documentații, un studiu geotehnic și documentații de avizare. Avem nevoie de 15.000 de lei pentru a face achiziții pentru firma care face studiul, astăzi ne-au respins proiectul de rectificare de buget, unde erau cuprinse și aceste amendamente. Nu putem pune la dispoziție Ministerului Dezvoltării aceste documente, iar dacă nu le punem la dispoziție, ei ne scot de pe lista de investiții. Și acest proiect este în pericol să cadă, iar creșa să nu se mai construiască. Mai era un amendament de rectificare de buget la Colegiul Aurel Vijoli, au repins și acest amendament”, a mai spus edilul.

Gheorghe Sucaciu mai spune că, din cauza votului negativ, sunt șanse ca și anumite servicii să fie blocate. ,,Au mai respins proiectul de rectificare de buget, unde aveam prinși bani pentru a plăti următoarele utilități: prestare serviciu de măturat, prestare de ridicare gunoi. Le-au blocat și pe acestea. Când se vor termina banii nu știu ce o să facem, nu mai avem bani pentru capitolul respectiv, nu mai avem cum plăti. Am avut economii în bugetul local până în momentul de față, am făcut aceste rectificări, dar consilierii le-au blocat cu bună știință, inclusiv dotarea spitalului municipal cu incubatoare pentru copiii mici. Avem un contract cu ministerul sănătății, prin DSP, am intrat pe acel program, era ultimul document de a da o hotărâre de consiliu, de a da o cofinanțare de 10%, ne-au respins și acest proiect”, a explicat primarul Gheorghe Sucaciu.

Un alt proiect de hotărâre, proiectul cu numărul 2 de pe ordinea de zi, a primit vot negativ din partea acelorlași consilieri locali. În acest proiect era vorba despre reorganizarea aparatului de specialitate al Primarului Municipiului Făgăraş. Aici, cel mai important de reținut este că nu a fost votat un post de administrator public. ,,Era vorba despre o modificare a aparatului propriu al Consiliului Local, lucrul acesta noi îl facem de două ori pe an, este o mișcare continuă a digitalizării, a modernizării aparatului legislativ. Nu mai e vorba de un număr de personal într-un anumit compartiment, având acea digitalizare, și atunci muți acea persoană într-un alt compartiment unde este nevoie. Am propus și înființarea unui post de administrator public, am și explicat că, dacă aleșii nu se hotărărc asupra unui om pentru viceprimar, eu am nevoie de delegări de atribuții. În momentul de față nu am, conform legii, posibilitatea să deleg anumite atribuții unei persoane să se ocupe de anumite proiecte, lucruri din comunitate. Consilierii nu se hotărăsc să aleagă un viceprimar, dar nu sunt nici de acord cu înființarea postului de administrator public”, spune edilul.

Primarul Sucaciu a spus că nu mai puțin de 6 consilieri locali își doresc postul de viceprimar. ,,Am făcut o economie de peste 1 miliard și jumătate vechi la bugetul local, însă consilierii nu au cum să alegă un viceprimar, întrucât mulți își și doresc acest lucru. Cosmin Știrbu, Cristian Ludu, ambii de la PSD, mai era o voință de la PNL, Marius Cerghizan, dar a fost dat afară de PNL. Își mai doresc Lucian Cupu de la PNL și Valentin Clonț de la Pro România. Tocmai de aceea nu se întrunește nici cvorumul și nu se poate alege un viceprimar. Să ne înțelegem, nu primarul acele viceprimarul, ci doar să propună, iar eu l-am propus o dată în funcția de viceprimar pe Cosmin Știrbu, dar nu au fost întrunite voturile. Acum au votat împotriva și a înființării postului de administrator public, pe considerente politice. Cred că acest vot politic de abținere sau vot împotrivă se datorează faptului că PSD Făgăraș este într-o înțelegere cu USR Făgăraș și PNL Făgăraș. Plus, mai vin în diferite formule, și cu Pro România Făgăraș. Însă în această situație cetățenii au de pierdut, pentru că noi, ca și aparat administrativ, ca și putere executivă, funcționăm foarte greu”, explică primarul Gheorghe Sucaciu.

Consilierii locali care au votat împotriva acestor amendamente au declarat că votul negativ a fost o lipsă de colaborare între Executiv și Legislativ. ,,Votul de astăzi a fost o lipsă de colaborare, nu am primit aceste informații la timp. Nu vrea nimeni să distrugă orașul, să împiedice dezvoltarea lui, vrem doar să votăm în cunoștință de cauză. Consilierii votează solidar, ei răspund cu propria avere pentru ceea ce votează. Fiecare dintre noi trebuie să știm ce votează, dar, dacă informațiile vin prea târziu, atunci nu mai știm ce votăm. Dacă vă uitați pe proiectele de hotrărâre, toate au cel puțin 20 de pagini. Trebuie să avem timp să le parcurgem, nu se poate veni mereu în ultimul moment cu câte un proiect. Eu nu am nimic cu nimeni, nu sunt în râzboi cu primarul. El trebuie doar să ne informeze pentru a putea colabora. Nu îl împiedică nimeni să vină într-o ședință extraordinară și să pună toate aceste amendamente și aceste hotărâri în fața noastră”, a declarat Corina Polmolea, consilier local PSD.




One thought on “Proiecte blocate la ședința de Consiliu Local

  1. Eugen

    Că de obicei CE LE ESE LA PROIECTELE PROPUSE MACAR 50%DIN VALOARE ALTFEL NU VOTEAZĂ,NISTE EXCROCI ORDINARI INDIFERENT DE PARTIDELE POLITICE CAND E DE FURAT SE UNESC ,GUNOAIE ORDINARE,EI SE OPUN DEZVOLTĂRI CU PRETEXTE COPILĂREȘTI

    Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.