Spitalul din Victoria a împlinit 3 ani de la deschidere


Ziua de 14 octombrie, în care este celebrată Sfânta Parascheva, are o însemnătate deosebită pentru orașul Victoria. Pe lângă biserica ce poartă hramul acestei sfinte, a preotului paroh Mihail Fogoroș, mai există un motiv însemnat de celebrare a acestei date.

,,Cu trei ani în urmă, fix în ziua de 14 octombrie 2021, deschideam porțile Spitalului Orășenesc din Victoria, pentru care am făcut tot ce ne-a stat în putință să-l vedem funcțional. De la ordonanța de guvern care aproba înființarea spitalului și până la amenajarea lui și găsirea primilor medici, pentru a putea avea loc primele consultații! De aceea, am decis ca Sfânta Cuvioasă Parascheva să fie declarată ocrotitoarea Spitalului Orășenesc din Victoria, iar această zi să fie una de importanță spirituală și socială pentru comunitatea noastră”, a declarat primarul Camelia Bertea.

În iulie 2021 ieșea Hotărârea de Guvern nr. 733 care statua deschiderea unității spitalicești din Victoria.

Câteva luni mai târziu, în 14 octombrie, spitalul era pregătit să primească primii pacienți.

În 1974, în orașul Victoria a luat ființă Spitalul Orășenesc Victoria, cu o structură funcțională de 150 paturi. La începutul anului 1980 a fost proiectată, construită și ulterior s-a dat în folosință o clădire nouă, cu o capacitate de 200 de paturi, în care a funcționat spitalul până în 2011.

În anul 2011, spitalul din Victoria a fost desființat prin Hotărârea Guvernului nr. 807/10.08.2011, după o funcționare de 37 de ani.

Spital Victoria

Cele mai apropriate unități medicale publice de Victoria rămasă fără spital erau cele dinl Făgăraș (la 35 km) – Spitalul Municipal ”Aurel Tulbure” și orașul Avrig (la 35 km) – Spitalul Cronic de Boli Profesionale.

În cei trei ani care au urmat de la deschiderea spitalului, s-au derulat deja acolo sau sunt acum în lucru mai multe proiecte cu fonduri nerambursabile, printre care: eficientizarea termică a clădirii; digitalizarea instituției medicale; segmentul de planning familial; renovarea Secției de Îngrijiri Paliative; schimbarea lifturilor; achiziționarea aparatului mamograf, mai multe serii de dotări etc. De asemenea, în mod constant s-au organizat concursuri pentru angajarea de medici.

 

(Cristina Cornilă)

 




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.