Știați că vă puteți bloca locul de parcare, în Făgăraș? În ce condiții vă puteți achiziționa un astfel de dispozitiv


  • De curând, Regulamentul privind administrarea și exploatarea parcărilor de reședință și a parcărilor aferente instituțiilor publice și persoanelor juridice, amenajate pe domeniul public al municipiului Făgăraș, a fost modificat de către aleșii locali.
  • Astfel, făgărășenii care plătesc locul de parcare 24/24 h, precum și cei care dețin un certificat cu handicap își pot monta un dispozitiv blocator pe locul de parcare.

PUBLICITATE

Problema locurilor de parcare în Făgăraș este tot mai mare, însă Primăria Făgăraș încearcă să găsească soluții. De curând, aleșii locali au votat modificarea Regulamentului privind administrarea și exploatarea parcărilor de reședință și a parcărilor aferente instituțiilor publice și persoanelor juridice, amenajate pe domeniul public al municipiului Făgăraș. Printre modificările aduse se numără și posibilitatea blocării locului de parcare cu un dispozitiv, dacă acel loc de parcare este achitat 24/24h.

Gheorghe Sucaciu

,,Era o cheltuială foarte mare pentru primărie și nu aveam personalul suficient pentru a verifica și a merge la toate reclamațiile pe care le făceau cetățenii care și-au închiriat 24/24 h spațiul pe care își parcau mașina. Veneau alți cetățeni care își parcau acolo mașina, iar făgărășeanul care avea închiriată parcarea suna la Poliția Locală. Poliția Locală nu putea să verifice în tot municipiul Făgăraș și să rezolve aceste probleme. Și atunci, există posibilitatea de a-și pune, fiecare cetățean, blocator. După ce pleacă cu mașina din parcare își poate bloca acel loc. În Regulament nu era acest lucru stipulat acest lucru, până de curând. Și, dacă își punea cetățeanul blocator, primea și amenzi. Am discutat cu compartimentul de specialitate și aceasta este cea mai bună soluție. Fiecare cetățean să își pună blocator pe acea parcare. Noi le vom da acceptul ca și formă”, a declarat, pentru cititorii ziarului Salut Făgăraș, primarul municipiului Făgăraș, Gheorghe Sucaciu.

Ce alte modificări au fost aduse în Regulament

Pentru cei care plătesc abonament cu folosință parțială, 16 h/zi, în intervalul orar 16.00 – 08.00, vor funcționa în regim de parcări fără plată, în intervalul orar 16.00 – 08.00. Interval în care titularul parcării de reședință nu are dreptul de a solicita competența organelor locale pentru eliberarea locului de parcare.

Persoanele cu handicap grav, grav accentuat, grav cu asistent personal, sunt scutite de la plata taxei de parcare, în urma depunerii unei solicitări tip, împreună cu o copie a certificatului de încadrare în grad de handicap.

Persoanele care beneficiază de prevederile Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, li se va elibera talon de parcare  valabil pentru o perioadă de 2 ani de la data depunerii dovezii de scutire/plată, aceștia având obligația de a se prezenta la Compartimentul parcări, în vederea ridicării taloanelor valabile pentru următoarea perioadă.

Distribuirea primului loc, pentru cei care nu au deținut în anul anterior, și celui de-al doilea loc de parcare de reședință se va face în decursul lunii aprilie, în limita locurilor disponibile. Și doar dacă nu există solicitări pentru atribuirea primului loc de parcare în zona în care se solicită locul de parcare.

Ocuparea unui loc în parcarea de reședință amenajată de Primăria Făgăraș fără deținerea abonamentului de parcare valabil pentru locul respectiv, se sancționează cu amendă între 400 lei și 800 lei.

Planuri pentru amenajarea unei parcări supraetajată

Administrația locală are în plan să construiască o parcare supraetajată în Făgăraș. Potrivit edilului Gheorghe Sucaciu, parcarea va fi amplasată lângă viitoarea autobază de pe strada Libertății și va avea 100 de locuri. Aici, pe strada Libertății, unde se vor construi alte 100 de locuri de parcare la sol.

,,În cartiere, pentru locurile de parcare rezidențiale, am cerut locatarilor să ne indice zonele unde putem construe parcări. Parte din ele deja le-am executat și mai așteptăm solicitări. Pentru cele publice, vom avea în zona centrală acele parcometre, care vor organiza, într-un fel, parcările publice din zona centrală. Acestea vor fi instalate în primăvara anului viitor. Plus, lucrăm la un proiect pentru o parcare supraetajată, lângă autogara de pe strada Inului, pe o suprafață de 1.000 mp. În afară de acea parcare de la nivelul terenului. Este vorba despre un proiect cu finanțare europeană, cred că în 2-3 ani de zile aceasta va fi finalizată. Vorbim despre același constructor, atât la viitoarea autobază, cât și la renovarea străzilor Libertății și Doamna Stanca. Rezolvăm problemele urgente, luăm totul gradual, ca ulterior constructorul să finalizeze și autobaza, să putem da drumul la cele 10 autobuze, pe care le avem deja în curtea noastră”, a declarat Gheorghe Sucaciu.

La viitoarea autobază de pe strada Libertății se vor construi 100 de locuri de parcare la sol și tot aici va fi și punctul de plecare pentru cele 10 autobuze electrice.

(Alina ROMAN)

PUBLICITATE

PUBLICITATE




One thought on “Știați că vă puteți bloca locul de parcare, în Făgăraș? În ce condiții vă puteți achiziționa un astfel de dispozitiv

  1. Ada D

    Bun, ați creat o adevărată problemă pentru cei ce vin din alte orașe, în vizită la bunici/părinți/prieteni sau te opresti la o pizza pe str.Tabacari. Oameni buni, pur si simplu nu avem unde parca mașinile.
    Doar mergeti in zona sa va convingeti.

    Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.