O turistă a murit vineri în Munții Bucegi, unde se afla în drumeție alături de trei prieteni, a anunțat Salvamont Prahova. Cei patru, două fete și doi băieți, au încercat să străbată Brâna Aeriană. Din păcate, o fată din grup a murit după ce a alunecat şi a căzut de la o înălţime de 300 de metri.
Şocaţi de cele întâmplate sub ochii lor, prietenii victimei au făcut atacuri de panică. Cea de-a doua fată din grup nu s-a mai putut deplasa. În cele din urmă, au alertat autoritățile despre tragedia petrecută, iar trupul neînsufleţit al victimei a fost recuperat de salvatorii montani.
,,Din păcate, o nouă tragedie s-a petrecut în această după-amiază în Bucegi. Un grup de 4 persoane a intenționat să străbată Brâna Aeriană. La intrarea în brâna, o fată a alunecat și a căzut aprox. 300 m. Am solicitat sprijin aero la POA Brașov. Un salvator montan a recuperat întâi, prin troliere, a doua fată care suferit un atac de panică și nu se mai putea deplasa. Ulterior, doi salvatori montani au fost inserați și au recuperat trupul neînsuflețit. Cei 2 băieți din grup au coborât până la Refugiul Costila, de unde au fost recuperați de către salvamontiști’’, au spus cei de la Salvamont Prahova.