Pentru că avem multe de spus!

.

Consiliul Local Făgăraș a rămas cu 17 consilieri


Din cei 19 consilieri locali ai Făgărașului, doar 17 mai au această calitate în mandatul actual.

După ce lui Ovidiu Popa (ALDE) i-a încetat calitatea de consilier local în data de 19 februarie a.c. (click AICI pentru detalii), în ședința ordinară a Legislativului de marți seara, 31 martie a.c., s-a luat act de încetarea calității de consilier, înainte de durata normală a mandatului, și în cazul lui Cornel Octavian Pintea (PNL). Motivul în cazul acestuia din urmă l-a reprezentat ,,lipsa nemotivată pe perioada prevăzută de art. 204, alin. 2 din OUG nr. 57/2019″, după cum se specifică în proiectul de hotărâre.

În concret, acesta a lipsit de la 8 ședințe de Consiliu Local: 31 octombrie 2019, 4 noiembrie 2019, 28 noiembrie 2019, 11 decembrie 2019, 19 decembrie 2019, 23 decembrie 2019, 8 ianuarie 2020, 30 ianuarie 2020.

Potrivit legii, calitatea de consilier local încetează pentru ,,lipsa nemotivată de la mai mult de 3 ședințe ordinare și/sau extraordinare consecutive ale Consiliului, desfășurate pe durata a 3 luni calendaristice”.

Locul său în CL Făgăraș a rămas vacant.







Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.