În zona de pe Transfăgărășan, unde a fost ucis de urs un motociclist, trăiesc 112 urși, în loc de 25, cât ar fi normal


Romsilva avertizează că în zona Transfăgărășanului trăiesc de peste patru ori mai mulți urși decât numărul considerat optim. În urma incidentului tragic în care un motociclist venit din Italia a fost ucis, autoritățile reamintesc că au fost montate peste 20 de panouri de avertizare în punctele de risc.

 

 

,,Fondul Cinegetic 5 Arefu, în care s-a petrecut incidentul, este gestionat de Direcția Silvică Argeș și, conform evaluării oficiale din primăvara acestui an, are o populație de 112 exemplare de urs, față de un număr optim estimat de 25″, au transmis joi reprezentanții Romsilva într-o postare pe Facebook.

În plus, spune Romsilva, a fost relocată o ursoaică cu pui, identificată cu comportament agresiv, din zona cetății Poenari.

Instituția mai spune că în zona Transfăgărășanului, Direcția Silvică Argeș a montat peste 20 de panouri de avertizare, inclusiv în limba engleză, în punctele de risc identificate.

,,La nivelul celor 107 fonduri cinegetice gestionate de Romsilva unde există populații de urs, evaluarea din primăvara acestui an indică 3.186 de exemplare, comparativ cu un număr optim de 948. Pentru aceste fonduri, în acest an a fost aprobată o cotă de prevenție de 52 de exemplare, din care 26 au fost extrase până în prezent”, mai spun reprezentanții regiei.
Aceștia au transmis și un set de recomandări ,,pentru a evita astfel de incidente”. Oamenii sunt, astfel, sfătuiți să nu hrănească urșii, să nu interacționeze cu aceștia, să nu îi fotografieze sau să se apropie de ei, subliniind, totodată, că “locul urșilor, animale sălbatice, este în pădure!”




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.